مشکل ردیابی داده های کاربران با فعال بودن پیش فرض این قابلیت

دسته بندی ها :
مشکل ردیابی داده های کاربران با فعال بودن پیش فرض این قابلیت

مشکل ردیابی داده های کاربران با فعال بودن پیش فرض این قابلیت : به صورت پیش فرض در سرویس های آنلاین اغلب داده های کاربران ردیابی می شوند و این مسئله بصورت پدیده ای رایج شده است که تا به امروز هیچ گونه راه حلی برای جلوگیری از تجاوز داده های کاربران ارائه نشده است.

برخی از کارشناسان اعتقاد دارند که گوگل قادر است حتی با وجود خاموش بودن سرویس موقعیت یابی گوشی های هوشمند از بخش تنظیمات، موقعیت کاربران را ردیابی نماید و این امر می تواند یک مشکل بزرگ برای افراد باشد.

برخی از سرویس هایی که می توانند به داده های کاربران دسترسی داشته باشند از قبیل: گوگل مپ، اپلیکیشن های اب و هوایی که مرتب بروز رسانی می شوند و تاریخچه مرورگرهای اینترنت می باشد که این ردیابی را انجام می دهند.

در کل می توان گفت که بسیاری از شرکت ها هستند که با جمع اوری داده های کاربران انها را انالیز کرده و گاهی هم این داده ها را به فروش می رسانند. نگرانی افراد از جمع اوری این داده ها و انالیز کردن انها نیست بلکه مشکل اصلی و نگران کننده وجود این قابلیت به عنوان پیش فرض در گوشی های هوشمند است یعنی اینکه اکثر سرویس های ردیابی ازاطلاعات کاربران به صورت پیش فرض فعال هستند.

شاید بتوان گفت که اغلب سرویس‌های مدرن ردیابی اطلاعات از قبیل جمع‌آوری اطلاعات مکانی کاربران توسط گوگل و همچنین ابزارهای آنالیز داده‌های مشاهده‌ی فیلم و سریال در نتفلیکس و موارد این چنین  به‌صورت پیش‌فرض فعال می باشند.

این امر بدان معنی است که، معمولا اغلب ما با دست خودمان اجازه‌ی ردیابی اطلاعات را به اینگونه شرکت‌ها می‌دهیم.

دلیل اصلی هم این است که تغییر دادن وضعیت آن در تنظیمات دستگاه‌ها، تا حدودی تخصصی و زمان بر است و نیز، اکثر کاربران توجه و اطلاعات زیادی از ردیابی اطلاعات ندارند و در نتیجه در بخش تنظیمات، به‌دنبال پیدا کردن و تغییر آن نیستند. و در نتیجه ، ردیابی داده ادامه داشته و ردیاب‌ها به نتایج دلخواه خود می‌رسند.

شرکت های فیس بوک و گوگل بیشتر باعث نگرانی کاربران می باشند چون اخبار زیادی در مورد ردیابی اطلاعات کاربرانشان و نیز فعال کردن این قابلیت بصورت پیش فرض در رسانه ها منتشر می شود.

نکته مهم اینکه تا وقتی که تنطیمات این سرویس ها به حالت پیش فرض فعال هستند نمی توان کار خاصی انجام داد و این نگرانی همچنان وجود دارد. پس بالا بردن سطح آگاهی های کاربران در این زمینه بسیار مهم است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مشکل ردیابی داده های کاربران با فعال بودن پیش فرض این قابلیت

کلیک جهت مشاهده و خرید از فروشگاه اینترنتی نورا کالا

 

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

X